• CERERE DE PRET / CONSULTARE
  • Buc

Puritatea cuprului explicată: clase, specificații de la 4N la 6N, teste și verificări de cumpărare

O comandă de achiziție pe care scrie „puritatea cuprului: 99,99% Cu minimum” lasă încă trei lucruri nedefinite: ce impurități au fost numărate, cum a fost măsurat oxigenul și ce metodă a produs numărul. Loturile care satisfac cifra principală pot încă crapa în timpul unei braze cu hidrogen sau împinge un proces de pulverizare prin fereastră.

Tratați puritatea cuprului ca un pachet format din patru părți: gradul de analiză, conținutul de oxigen, plafoanele individuale de impurități și metoda analitică din spatele acestora. Cumpărătorii care specifică doar procentul acceptă definiția de puritate a furnizorului, iar definițiile variază. Ceea ce urmează este cum scala notele, unde oxigenul decide rezultatul, cum se comportă fiecare test și ce aparține unei specificații.

Ce grad de puritate a cuprului măsoară de fapt

Notele de puritate sunt bugete, nu scoruri. Numărul de litere este numărul de nouă, iar fiecare nouă în plus reduce suma totală pentru tot ceea ce nu este cupru cu aproximativ un factor de zece.

  • 3N, 99,9% Cu: până la aproximativ 1.000 ppm de alte elemente combinate.
  • 4N, 99,99% Cu: aproximativ 100 ppm combinat.
  • 5N, 99,999% Cu: aproximativ 10 ppm combinat.
  • 6N, 99,9999% Cu: aproximativ 1 ppm combinat.

Curba costurilor urmează aceeași formă, dar se înclină brusc aproape de vârf. Trecerea de la 3N la 4N înseamnă o muncă de rafinare. Trecerea de la 5N la 6N este controlul contaminării de-a lungul întregului lanț: topire, turnare, prelucrare, ambalare și eșantionare.

Nici o notă nu spune nimic despre modul în care este cheltuit bugetul. Un lot de 4N care conține 40 ppm de fier prezintă un risc diferit față de un lot de 4N care conține 40 ppm de sulf sau fosfor. Și „99,99% prin diferență” înseamnă că impuritățile au fost scăzute din 100%, deci moștenește limitele de detecție a ceea ce s-a întâmplat să fie măsurat. Un test direct cu o listă de impurități publicată este mai informativ, așa că întrebați pe ce abordare se bazează o cotație.

Formularul adaugă o altă variabilă. Impuritățile și oxigenul se segregă în timpul solidificării, ceea ce înseamnă că partea superioară și inferioară a lingoului turnat pot diferi cu mai mult decât eroarea analitică. Poziția de eșantionare face parte din specificație, nu o gândire ulterioară.

High-Purity Copper Ingot for Semiconductor and Display Applications Lingo de cupru de înaltă puritate pentru aplicații de semiconductor și afișare Examinați gradele de puritate de la 4N la 7N, dimensiunile personalizate și ambalajele de export pentru utilizări ale semiconductorilor, afișajului și componentelor de vid. Vizualizare produs →

Comparație cu gradele de puritate a cuprului

Tabelul de mai jos orientează intervalele cel mai des citate în specificațiile de achiziție. Limitele finale provin întotdeauna din standardul de guvernare sau din contractul convenit.

Indemnizații aproximative pe grad; confirmați limitele finale față de standardul de guvernare sau specificația convenită.
Nota Cupru nominal Totalul maxim de impurități Oxigenul tipic Conductivitate (% IACS)
ETP (C11000) 99,90% min aproximativ 1.000 ppm 200 până la 400 ppm 100 până la 101
OFE (C10100) 99,99% min până la 100 ppm 5 ppm sau mai puțin 101 până la 102
5N 99,999% până la 10 ppm 2 ppm sau mai puțin aproximativ 102
6N 99,9999% până la 1 ppm 1 ppm sau mai puțin 102 și mai sus

Coloana de conductivitate explică de ce celor mai mulți cumpărători le pasă deloc. Aproximativ un procent din IACS este egal cu aproximativ un procent din energia transportată, iar pe o bară sau o înfășurare această pierdere devine căldură pe toată durata de viață a instalației.

Oxigenul este propria sa specificație

Cuprul electrolitic dur transportă oxigen intenționat, de obicei 200 până la 400 ppm, reținut ca particule de oxid de cupru. Calitățile fără oxigen rămân sub aproximativ 5 ppm. Ambele pot pretinde „peste 99,9% Cu”, tocmai de aceea linia de oxigen trebuie scrisă separat.

Diferența apare în serviciu. Într-o atmosferă reducătoare de hidrogen sau umedă la temperatura de lipire, oxigenul din interiorul cuprului formează abur la granițele granulelor, creând goluri și fragilizarea hidrogenului. Hardware-ul pentru vid, ansamblurile brazate și componentele criogenice sunt specificate fără oxigen din acest motiv. În altă parte, oxigenul ajută: particulele de oxid sparg așchii, astfel încât mașinile ETP sunt mai curate decât OFE la viteze mari de tăiere și costă mai puțin.

Specificarea cuprului fără oxigen peste tot, prin urmare, achiziționează protecție de care poate nu aveți nevoie și plătește pentru el de două ori, o dată în preț și din nou în timpul de prelucrare.

Cum se verifică puritatea cuprului

Patru familii de teste acoperă aproape fiecare afirmație de puritate și fiecare răspunde la o întrebare diferită.

  1. Chimie urmelor: OES pentru controlul de rutină a producției, ICP-OES sau ICP-MS pentru limite inferioare de detecție și GDMS atunci când o declarație 5N sau 6N necesită un studiu complet al impurităților, mai degrabă decât o listă fixă ​​de elemente.
  2. Conținut de oxigen: fuziunea gazului inert este metoda de referință. Este distructiv și sensibil la pregătirea probei, de unde provine majoritatea dezacordurilor.
  3. Conductivitate: curenți turbionari sau rezistivitatea sondei în patru puncte, raportată ca % IACS. Secunde pe lectură și nedistructiv, dar măsoară suma tuturor efectelor de împrăștiere și nu poate numi elementul ofensator.
  4. Screeningul suprafeței: XRF identifică aliajele rapid, dar este sensibil la suprafață și oarb ​​la oxigen, astfel încât nu poate confirma un grad fără oxigen sau o limită de impuritate în vrac.

Această divizare explică o dispută familiară. O verificare a conductivității poate trece mult pe care o scanare GDMS le-ar respinge pe un singur element, cum ar fi sulful sau titanul, deoarece împrăștierea totală rămâne scăzută în timp ce chimia locală eșuează procesul. Dacă un element contează pentru aplicația dvs., numiți-l și denumiți metoda care îl rezolvă.

Unde decide ultima fracțiune de procent

Semiconductoare și vid

Țintele pulverizate sunt cel mai clar caz. O țintă de cupru 5N poroasă sau purtător de incluziuni aruncă particule pe plachetă, contaminarea cu fier sau alcali modifică rezistivitatea filmului, iar elementele volatile, cum ar fi zincul, degradează încet mediul de vid. Prin urmare, țintele sunt comandate cu o listă completă de impurități plus conținutul de gaz, densitatea și structura granulelor, deoarece doar 99,999% nu descrie o suprafață.

High-Purity Copper Sputtering Target for PVD Thin Films Țintă de pulverizare cu cupru de înaltă puritate pentru pelicule subțiri PVD Vizualizați ținte de cupru 5N–6N cu dimensiuni personalizabile pentru semiconductori, afișaj și acoperiri optice de precizie care necesită filme dense și uniforme. Vizualizare produs →

Transmisia energiei si vehicule electrice

Barele colectoare, înfășurările și conectorii funcționează în banda 99,9 până la 99,99%. Aici puritatea se transformă direct în pierderi, iar pierderile se acumulează pe durata de viață a unei plante. Conținutul de oxigen modifică, de asemenea, comportamentul de recoacere în timpul îndoirii și formării, în timp ce catodul amestecat reciclat este o sursă comună de conductivitate care nu se va repeta de la lot la lot.

Oxygen-Free High-Purity Copper Rod C10100/C10200 Tijă de cupru de înaltă puritate fără oxigen C10100/C10200 Verificați tija de cupru fără oxigen 4N–5N cu impurități reduse, diametre personalizate și ambalare în vid pentru piese de semiconductor, electro-vid și electrozi speciali. Vizualizare produs →

Îmbinare aerospațială și de înaltă fiabilitate

Ansamblurile brazate, ghidajele de undă și piesele criogenice sunt în mod normal specificate fără oxigen, cu o limită de conținut de gaz, deoarece o îmbinare de lipire defectă este dificil de inspectat ulterior. Aceste programe cumpără trasabilitatea lotului și certificate care denumesc metoda din spatele fiecărei figuri.

În toate cele trei cazuri, cerința este scrisă în jurul aplicației: numiți elementele sensibile și atmosfera de serviciu, apoi alegeți gradul și forma. Puritatea cuprului pentru aplicații de semiconductor și vid este o întrebare de contaminare, nu un procent.

Ce aparține unei specificații de achiziție de cupru

Şase rânduri elimină majoritatea argumentelor la inspecţia mărfurilor:

  1. Gradul și identitatea: puritatea nominală plus numărul UNS, de exemplu C10100 electronic fără oxigen sau C11000 pitch electrolitic dur, împreună cu standardul de guvernare.
  2. O limită de oxigen și metoda de testare care o stabilește.
  3. Plafoane individuale pentru elementele la care procesul dumneavoastră este sensibil, cu metoda de detectare numită.
  4. Un plan de eșantionare: unde este prelevată proba și dacă chimia de suprafață sau în vrac este certificată.
  5. Un certificat de analiză legat de numărul de lot sau de căldură, astfel încât documentele urmează metalul.
  6. Toleranțe de formă care contează în aval: diametrul tijei și ovalitatea, planeitatea plăcii, lipirea țintei, curățarea pulberii.

Majoritatea eșecurilor de achiziție sunt mai degrabă definiționale decât metalurgice: o ofertă de 99,99% fără o metodă specificată, un certificat care raportează chimia suprafeței în raport cu o cerință în vrac sau cea mai ieftină ofertă 5N a cărei listă de impurități acoperă șase elemente. Manipularea probelor este cea silențioasă, deoarece forajele prelevate cu un burit contaminat și depozitate în recipientul greșit nu vor reprezenta lotul.

Furnizorii cu mai mult de un deceniu în metale ultrapure tind să dea același sfat: acordați planul de analiză înainte de comandă, nu după un certificat eșuat. În cazul în care o notă cerută se află în afara unui catalog standard, trimiteți detaliile aplicației și limitele țintă și cereți un răspuns documentat cu privire la puritatea realizabilă, forma și timpul de livrare.

Întrebări frecvente

Este 99,9% cupru suficient de pur pentru cablul electric?

Pentru lucrări obișnuite de sârmă, cablu și bare colectoare generale, da. În practică, limita în care mușcăturile este mai degrabă conductivitatea decât lista de urme-impuritate. Conductorii care funcționează fierbinți sau care au cerințe formale de fiabilitate se deplasează de obicei la 99,99% cu o limită de oxigen declarată.

Puritatea cuprului poate fi verificată acasă?

Doar pentru înlocuire brută. Un test cu magnet separă oțelul de cupru, dar nu dezvăluie nimic despre puritate, deoarece cuprul este aproape nemagnetic la fiecare grad. Testele de densitate și zgârieturi expun alamă sau aluminiu placat. Nimic la acel nivel nu rezolvă părți la milion.

Puritatea mai mare are întotdeauna rezultate mai bune?

Nu. Mașinile ETP purtătoare de oxigen sunt mai bune și costă mai puțin, mașinile cu cupru cu telur mai bune decât orice calitate pură, iar cuprul foarte pur este moale și ușor de deteriorat la manipulare. Puritatea decurge mai degrabă din aplicare decât să o conducă.

De ce două laboratoare raportează puritate diferită pentru un lot?

Poziția de eșantionare, suprafața față de materialul în vrac, standardele de calibrare, limitele de detectare și curățarea probei, toate mută numărul. Comparați metodele înainte de a compara verdictele, deoarece o scanare GDMS și o citire XRF portabilă nu măsoară același lucru.

Versiunea Scurtă

Puritatea cuprului este o specificație cu patru părți mobile: grad, oxigen, plafoane de impurități și metodă. Scrieți toate patru, legați certificatul de lot, iar procentul încetează să mai fie o cifră de marketing și devine un control ingineresc.

Selectarea clasei, forma materialului, rutina de eșantionare și programul de livrare, toate urmează din acel document.

CINE SUNTEM
CRNMC

Ningbo Chuangrun New Materials Co., Ltd. (CRNMC) a fost înființată în iunie 2012 și are cinci baze de producție în toată China. Suntem dedicați purificării, topării, turnării și procesării de titan, nichel, cupru, niobiu, cobalt etc. de puritate ridicată și oferim o gamă completă de metale de calitate electronică, cum ar fi cristale electrolitice de înaltă puritate, lingouri, lingouri forjate, pulberi și plăci.

Echipa noastră este formată din experți din industrie și un personal antreprenorial de 40 de profesioniști cu experiență metalurgică, toți dedicați industrializării materialelor de ultimă generație.

În prezent, compania a finalizat structura lanțului său industrial de materiale ultra-pure pentru a asigura calitatea, livrarea la timp și un serviciu îmbunătățit pentru clienți.

Tot personalul este dedicat și motivat și așteaptă cu nerăbdare să satisfacă cerințele clienților.

CERTIFICARI
  • CRNMC
  • CRNMC
  • CRNMC
PRESĂ & MEDIA